---- Aπεβίωσε τον Μαΐο του 2015 ----

Dimitris PapamantellosΟ καθηγητής Δ. Παπαμαντέλλος έλαβε το Δίπλωμα του Μηχανικού Μεταλλείων Μεταλλουργού από το ΕΜΠ (1959). Συνέχισε τις μεταπτυχιακές του σπουδές  με ειδίκευση στον τομέα της μεταλλουργίας σιδήρου, ως υπότροφος του DAAD, στo Πολυτεχνείο του Aachen (RWTH), όπου  αναγορεύθηκε και Διδάκτωρ Μηχανικός (Dr.-Ing.) το 1968 και στην συνέχεια (1972) Υφηγητής στο Τεχνικό Πανεπιστήμιο του Βερολίνου (T. U. Berlin). To 1972 ανέλαβε διευθυντής του Τμήματος Μεταλλουργικών Ερευνών της Γερμανικής Χαλυβουργίας Maximilianshütte και συγχρόνως εντολή διδασκαλίας στο Τεχνικό Πανεπιστήμιο του Βερολίνου (1972 – 1978). Το 1977 εκλέχθηκε τακτικός Καθηγητής στην Πολυτεχνική Σχολή  του Πανεπιστημίου Πατρών στην έδρα της Μεταλλογνωσίας καθώς και Διευθυντής του ομώνυμου Εργαστηρίου. Θέσεις στις οποίες παρέμεινε μέχρι την συνταξιοδότησή του (2003).

Από την θέση του Καθηγητή συνέβαλλε σημαντικά στην ίδρυση και ανάπτυξη του τμήματος Χημικών Μηχανικών στα πλαίσια της Πολυτεχνικής Σχολής με την είσοδο των πρώτων φοιτητών το 1978 και την εκλογή των πρώτων Καθηγητών. Το 1982, με την θεσμοθέτηση των ανεξάρτητων Τμημάτων στην Πολυτεχνική Σχολή, εντάχθηκε και το Εργαστήριο Μεταλλογνωσίας στο Τμήμα. Τα έτη 1997 - 1999 διετέλεσε Πρόεδρος του Τμήματος Χημικών Μηχανικών και τα έτη 2000 - 2003 Κοσμήτορας της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου, συμμετέχοντας σημαντικά και στην ανάπτυξη του Πανεπιστημίου.

Στα πλαίσια των διδακτικών του καθηκόντων προσέφερε σημαντικά, μέσω των μαθημάτων Μεταλλογνωσίας και  Μεταλλουργίας καθώς και των υποδομών του Εργαστηρίου, στην θεωρητική και εργαστηριακή εξάσκηση των φοιτητών. Το ερευνητικό του έργο που πραγματοποιήθηκε μέσω ανταγωνιστικών προγραμμάτων με συμμετοχή Ελληνικών και Ευρωπαϊκών Βιομηχανικών συγκροτημάτων και αφορούσε κυρίως θέματα σχετιζόμενα με μεταλλουργικές διεργασίες παρασκευής ποιοτικών χαλύβων και σιδηρονικελίου καθώς και ανακύκλωσης στερεών αποβλήτων μεταλλουργικών και ενεργειακών (λιγνίτες) εγκαταστάσεων, οδήγησε στην εκπόνηση 11 Διδακτορικών Διατριβών στο Τμήμα υπό την άμεση επίβλεψή του. Τα συνολικά αποτελέσματα των ερευνών του εκτός από την αποτύπωσή τους σε διεθνής δημοσιεύσεις και πρακτικά συνεδρίων οδήγησαν και σε 3 διεθνή διπλώματα ευρεσιτεχνίας.

Ο καθηγητής Δ. Παπαμαντέλλος διετέλεσε: 1) Εκλεγμένος Πρόεδρος του Επιστημονικού Συμβουλίου Τμήματος Μηχανικών Μεταλλείων Μεταλλουργών του ΤΕΕ (1978 -1981), 2) Διοικητής της ΔΕΗ (1981 – 1986), 3) Πρόεδρος Δ. Σ. ΛΑΡΚΟ (1986 – 1989), 4) Ειδικός Γραμματέας ΥΠΕΠΘ επί Ευρωπαϊκών θεμάτων (1995), 5) Σύμβουλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης επί θεμάτων χάλυβα και Εθνικός εκπρόσωπος στις επιτροπές χάλυβα SERDER και SAG (steel Advisory Group) τα έτη 1995 – 2008, 6) Πρόεδρος Δ. Σ. του «Ερευνητικού Κέντρου Έρευνας Μετάλλων» του ομίλου ΒΙΟΧΑΛΚΟ (2003 – 2015), 7) Μέλος Δ. Σ. των εταιρειών ΛΑΡΚΟ και ΔΕΣΦΑ (2010 – 2013).

Εκτός των παραπάνω ο Δ. Παπαμαντέλλος διακρίνονταν για το δημοκρατικό του ήθος και την ενεργή συμμετοχή του στον αγώνα ενάντια στην δικτατορία (1967 – 1974).